Dzień IOD-y 2019 za nami

fot. ŁP

Doroczna konferencja organizowana wspólnie przez Wydział Zarządzania PW i Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Danych była wyjątkowa. 24 stycznia w Małej Auli Gmachu Głównego poruszono wiele ważnych tematów, które przyniosło nam RODO.

Cykliczne wydarzenie, znane dotąd pod nazwą Dnia Administratora Bezpieczeństwa Informacji, wypełniło salę po brzegi. Zainteresowanie tematyką było tak duże, że wybrane wykłady transmitowano online aby każdy zainteresowany mógł w nich uczestniczyć - nawet zdalnie.

Konferencję otworzyli wspólnie Dziekan WZ, dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, prof. PW oraz P. Maciej Byczkowski - Prezes Zarządu SABI. Gospodarze po przedstawieniu agendy oddali głos Pani dr Edycie Bielak – Jomaa - Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

"Cieszę się, że uczestniczę w Dniu IOD-y, bo oznacza to, że jestem po jasnej stronie mocy" - w tak humorystyczny sposób Prezes UODO nawiązała do cyklu "Gwiezdnych Wojen". Jak się okazuje, zabawna gra słów ma też głębszy sens. Jak zauważył Dziekan Wydziału Zarządzania, "inspektorzy ochrony danych bronią rzeczy najcenniejszej - prywatności".

Autorzy wystąpień kolejno omawiali problemy i zagadnienia związane z RODO w praktyce. Pomimo tego, że Polska na tle innych państw Europy była dobrze do nowych przepisów przygotowana, to wciąż trwają prace legislacyjne nad ich uzupełnieniem. Miejsce Politechniki Warszawskiej w dyskursie o ochronie danych osobowych jest szczególnie ważne. Powstające na naszej uczelni nowatorskie technologie nierzadko opierają swój mechanizm działania na przetwarzaniu wrażliwych informacji. Dlatego ważnym punktem programu był panel dyskusyjny, mający na celu przygotowanie kodeksu dobrych praktyk dla IOD-ów.

Konferencja spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Goście zauważali, że Wydział Zarządzania PW wspólnie z SABI stworzyli potrzebna platformę dyskusji dla inżynierów i jurystów.

Galeria na Facebooku: {kliknij tutaj}