Poster 4

Temat badań:

Rola przedsiębiorczości wiejskiej w powojennej odbudowie terytoriów i społeczności Ukrainy

Autor:

  • Victoria Nebr

Poster

W Ukrainie produkcja rolna i przedsiębiorczość wiejska tradycyjnie odgrywają ważną rolę w bezpieczeństwie żywnościowym, eksporcie produktów i zachowaniu narodowej kultury gospodarczej. W wyniku rosyjskiej agresji i okupacji części ziem ukraińskich ucierpiały rodziny i gospodarstwa rolne. Potencjał gospodarczy i ekosystem terytoriów zostały poważnie zniszczone. Do ich odbudowy niezbędne są zasoby, działalność gospodarcza i koordynacja działań.

Przedmiotem badań jest poszukiwanie i uzasadnianie sposobów odbudowy obszarów wiejskich i wspólnot terytorialnych Ukrainy, które poniosły straty w wyniku rosyjskiej agresji.

Historyczne tradycje rolnictwa, współpracy i przedsiębiorczości odgrywają pozytywną rolę w odbudowie i rozwoju regionów Ukrainy.

W warunkach wojny w Ukrainie takie formy przedsiębiorczości wiejskiej się rozwijają: gospodarstwa tradycyjne, wiejskie przedsiębiorstwa produkcyjne do przetwarzania lokalnych surowców rolnych, gospodarstwa szklarniowe wykorzystujące zaawansowane technologie, wiejska produkcja rzemieślnicza produktów lokalnych (sery, pastylki, napoje alkoholowe itp.), produkcja ekologicznych produktów rolnych, przedsiębiorczość społeczna.

Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich jest podstawą rewitalizacji terytoriów i społeczności poprzez: przywrócenie produkcji, zatrudnienie ludności, wzrost dochodów, oczyszczanie gruntów, tworzenie lokalnych łańcuchów przetwórstwa surowców, ustanowienie interakcji i wsparcia społecznego, wzmocnienie stabilności społecznej.

Perspektywicznym kierunkiem współpracy jest badanie polskich doświadczeń decentralizacji i rozwoju przedsiębiorczości wiejskiej.

Victoria Nebrat

Doktor hab., kierownik działu Historii Gospodarczej,

Instytut Ekonomii i Prognoz Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Kyiv, Ukraina,

Mail –  victoria_nebrat@ukr.net