Strona główna » Nauka »
Konkursy na granty
„Najlepsi z najlepszych! 4.0.” (PO WER)
Cel: Wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności, poprzez wspieranie ich uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach.
Tematyka: Wsparcie finansowe może być przeznaczone w szczególności na sfinansowanie uczestnictwa studentów w międzynarodowych zawodach, konkursach, konferencjach. Środki finansowe mogą być przeznaczone także na zakup materiałów i usług bezpośrednio związanych z celem konkursów, zawodów, konferencji międzynarodowych, będących przedmiotem oferty złożonej w odpowiedzi na niniejsze Zaproszenie.
Horyzont Europa - Maria Skłodowska-Curie Actions Doctoral Networks (MSCA DN)
Cel:
- Promowanie międzynarodowej, międzysektorowej oraz interdyscyplinarnej współpracy w zakresie szkolenia na poziomie studiów doktoranckich w Europie;
- Szkolenie wysoko wykwalifikowanych doktorantów oraz stymulowanie przedsiębiorczości, kreatywności i innowacyjności w Europie oraz poza nią.
Tematyka:
Dowolna dyscyplina naukowa. Kompleksowe i komplementarne programy szkoleniowe mogą być realizowane w ramach 3 typów projektów:
- Doctoral Networks (DN)
- Industrial Doctoral Networks (DN-ID),
- Joint Doctoral Networks (DN-JD).
Wnioskodawcy:
Konsorcja międzynarodowe:
- Doctoral Networks: co najmniej trzy niezależne podmioty, z których każdy ma siedzibę w innym państwie członkowskim lub państwie stowarzyszonym z programem Horyzont Europa, przy czym co najmniej jeden z nich ma siedzibę w państwie członkowskim;
- Industrial Doctoral Networks: wymóg ze standardowych Doctoral Networks + dodatkowo przynajmniej jeden z trzech podmiotów musi pochodzić z sektora akademickiego i przynajmniej jeden z sektora nieakademickiego;
- Joint Doctoral Networks: wymóg ze standardowych Doctoral Networks + dodatkowo co najmniej trzy niezależne podmioty muszą mieć możliwość nadawania tytułu doktora (przynajmniej dwa z nich muszą posiadać siedzibę w państwie członkowskim lub państwie stowarzyszonym z programem Horyzont Europa).
Horyzont Europa - Maria Skłodowska-Curie Actions Postdoctoral Fellowship (MSCA PF)
Cel:
- Wspieranie karier naukowców i promowanie doskonałości w badaniach naukowych.
- Działanie jest skierowane do naukowców posiadających tytuł doktora, którzy chcą prowadzić działalność badawczą za granicą, zdobyć nowe umiejętności oraz doświadczenia w innych krajach, dyscyplinach i sektorze pozaakademickim, rozwinąć swoją karierę naukową.
Tematyka:
Dowolna dyscyplina naukowa realizowana w ramach dwóch typów PF:
- European Postdoctoral Fellowships – dla naukowców przyjeżdżających do Europy z dowolnego kraju na świecie lub przemieszczających się w obrębie Europy;
- Global Postdoctoral Fellowships – dla naukowców zainteresowanych prowadzeniem badań poza Europą, o dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie obywatele lub długoterminowi rezydencipaństw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem Horyzont Europa.
- Faza wyjazdowa: Pierwsza część projektu (od 12 do 24 miesięcy) jest realizowana w niestowarzyszonym Państwie Trzecim,
- Faza powrotna: Obowiązkowy powrót (12 miesięcy) do podmiotu z siedzibą w państwie członkowskim UE lub kraju stowarzyszonym z programem Horyzont Europa.
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) - New European Bauhaus EIT Community
Cel:
Wspieranie przedsięwzięć mających na celu opracowanie skutecznych rozwiązań w zakresie walki ze zmianami klimatu na rzecz zrównoważonego stylu życia Europejczyków.
Tematyka:
wniosków powinna być zawarta w obszarach:
- Konkurs 1: New European Bauhaus Call for proposals for Citizen Engagement Activities
- Konkurs 2: New European Bauhaus Call for proposals for Co-Creation of public space through citizen engagement
oraz musi dotyczyć co najmniej jednego z niżej wymienionych tematów:
- Re-connecting with nature EIT Community NEB Challenge
- Re-gaining sense of community and belonging EIT Community NEB Challenge
- Prioritising the places and people that need it the most EIT Community NEB Challenge
- The need for a long term, life cycle and integrated thinking in industrial ecosystem EIT Community NEB Challenge
NCBR - LIDER - Konkurs XIII
Cel: Poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy.Tematyka: Brak ograniczeń tematycznych.
Wnioskodawcy:
- doktoranci;
- nauczyciele akademiccy nie posiadający stopnia doktora;
- osoby posiadające stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat (do okresu tego nie wlicza się przerw związanych z urlopami o których mowa w Regulaminie Konkursu), jednocześnie będące zatrudnione w podmiocie o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
- osoby posiadające stopień doktora habilitowanego, pod warunkiem że od uzyskania stopnia doktora nie upłynęło 7 lat (do okresu tego nie wlicza się przerw związanych z urlopami o których mowa w Regulaminie Konkursu), jednocześnie jest ona zatrudniona w podmiocie o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Horyzont Europe - Clean Aviation
Cel:
Stworzenie systemu lotnictwa neutralnego dla klimatu oraz ustanowienie nowych światowych standardów bezpiecznego, niezawodnego, taniego i czystego transportu lotniczego.
Tematyka:
konkurs obejmuje 3 zasadnicze obszary tematyczne:
- Hybrid electric regional aircraft,
- Ultra-efficient short and short-medium range aircraft,
- Disruptive technologies to enable hydrogen-powered aircraft.
Wnioskodawcy:
Konsorcja złożone z przynajmniej 3 podmiotów pochodzących z co najmniej 3 różnych krajów.
NCN - Program dla naukowców z Ukrainy na kontynuowanie badań w Polsce
Cel:
Wsparcie naukowców z Ukrainy poprzez stworzenie im możliwości zatrudnienia w polskich instytucjach naukowych i kontynuowania prowadzonych przez nich badań.
Tematyka:
Zakres tematyczny wniosków nie jest zdefiniowany. Program ma na celu stworzenie naukowcom z Ukrainy możliwości zatrudnienia w polskich instytucjach naukowych. Zakres obowiązków w ramach planowanego zatrudnienia powinien być powiązany z realizacją badań naukowych (badania podstawowe i aplikacyjne).
Wnioskodawcy:
Naukowiec przystępujący do programu musi spełniać łącznie następujące wymagania:
- posiada co najmniej stopień doktora lub uprawnienia równorzędne (w ukraińskim systemie Candidate of Science);
- przed wybuchem wojny pracował w jednostce naukowej w Ukrainie;
- w wyniku wojny opuścił Ukrainę 24 lutego (lub później) albo zamierza opuścić Ukrainę.
NCN - POLONEZ BIS 2
Cel:
Realizacja projektów badawczych przez naukowców przyjeżdżających z zagranicy. Celem konkursu jest rozwój kariery naukowców poprzez wsparcie ich międzynarodowej mobilności oraz finansowanie ambitnych projektów badawczych realizowanych w najlepszych polskich ośrodkach.
Tematyka:
badania podstawowe w dowolnej z dyscyplin naukowych określonych w panelach NCN.
Wnioskodawcy:
Kierownikiem projektu badawczego POLONEZ BIS 2 może być osoba przyjeżdżająca z zagranicy, która zamierza prowadzić badania podstawowe w instytucji znajdującej się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Osoba ta musi spełniać dwa podstawowe warunki:
- doświadczenie naukowe: kierownik projektu musi posiadać stopień doktora lub co najmniej cztery lata doświadczenia badawczego w pełnym wymiarze czasu pracy,
- warunek mobilności: w okresie trzech lat poprzedzających dzień ogłoszenia konkursu (tj. pomiędzy 15 marca 2019 r. a 14 marca 2022 r.) kierownik projektu nie przebywał, nie był zatrudniony ani nie studiował w Polsce dłużej niż 12 miesięcy łącznie, z wyłączeniem krótkich pobytów turystycznych/wakacyjnych, okresu odbywania obowiązkowej służby wojskowej i procedur uchodźczych.
NCN - PRELUDIUM 21
Cel:
realizacja projektów badawczych przez osoby rozpoczynające karierę naukową, nieposiadające stopnia naukowego doktora.
Tematyka:
badania podstawowe z dowolnej dyscypliny naukowej określonej w panelach NCN.
Wnioskodawcy:
każdy z podmiotów określonych w ustawie o Narodowym Centrum Nauki, czyli: uczelnia; federacja podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki; instytut naukowy PAN; instytut badawczy; międzynarodowy instytut naukowy utworzony na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; Centrum Łukasiewicz; instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz; Polska Akademia Umiejętności; inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły; grupa podmiotów, w skład której wchodzi co najmniej dwa podmioty wskazane powyżej albo co najmniej jeden z tych podmiotów oraz co najmniej jeden przedsiębiorca; centrum naukowo-przemysłowe; centrum Polskiej Akademii Nauk; biblioteka naukowa; przedsiębiorca mający status centrum badawczo-rozwojowego; jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; osoba fizyczna; przedsiębiorca prowadzący badania naukowe w innej formie organizacyjnej niż określone powyżej.
NCN - OPUS 23
Cel:
realizacja projektów badawczych:
- z wykorzystaniem przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych;
- we współpracy z partnerami z zagranicznych instytucji naukowych,
- bez udziału partnerów zagranicznych.
UWAGA: w konkursie OPUS 23 nie ma możliwości ubiegania się o finansowanie w procedurze LAP, czyli we współpracy z partnerami z zagranicznych instytucji naukowych, którzy ubiegają się o środki finansowe na ten cel w ramach programów organizowanych we współpracy z NCN w oparciu o procedurę agencji wiodącej.
Tematyka:
badania podstawowe z dowolnej dyscypliny naukowej określonej w panelach NCN.
NCBR - INNOGLOBO
Cel:
Umożliwienie podmiotom z Polski nawiązania współpracy badawczo-rozwojowej (w zakresie różnorodnych obszarów tematycznych) z partnerami zagranicznymi z tych państw świata, z którymi Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne, a NCBR nie organizuje regularnie konkursów dwustronnych (tj. z wyjątkiem takich krajów jak: Chiny, Izrael, Luksemburg, Niemcy i Turcja).
Tematyka:
wybór przynajmniej jednej ze specjalizacji znajdujących się na aktualnej Liście Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.
MEiN - Wsparcie udziału polskich podmiotów w inicjatywach EIT
Cel:
Wsparcie uczestnictwa podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki - polskich partnerów we Wspólnotach Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Communities – KICs) Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (European Institute of Innovation and Technology – EIT), w latach 2021–2027.
Tematyka:
Dowolna dyscyplina naukowa.
Wnioskodawcy:
Uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Łukasiewicz, instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz.