Politechnika Warszawska. Wydział Inżynierii Produkcji. Instytut Organizacji Systemów Produkcyjnych. (1995 - 2004) cz.II

poprzednia strona - część I 

„W 2001 roku obchodzono 50-lecie Wydziału Inżynierii Produkcji – dawniej Mechaniczny Technologiczny - w Politechnice Warszawskiej, z wieloma imprezami okolicznościowymi, medalem okolicznościowym i publikacją: „50 lat Wydziału Inżynierii Produkcji dawniej Mechaniczny Technologiczny”. W 2002 roku nowym dziekanem został prof. Krzysztof Santarek (lata 2002-2005 oraz 2005 – 2008)” (Popończyk T., 2018). 

 Na grudniowej 2002 r. Radzie Wydziału WIP „…dziekan prof. dr hab. K. Santarek przedstawił Radzie Wydziału przebieg postępowania akredytacyjnego dla kierunku studiów Zarządzanie i Marketing. Komisja Akredytacyjna odwiedziła Wydział w październiku 2002 roku. Komisja przedstawiła raport, w którym ocena końcowa jest pozytywna, chociaż w dziale „dydaktyka” istnieje potrzeba dokonania pewnych korekt. Są uwagi odnośnie sekwencji przedmiotów. Studia wieczorowe powinny zawierać 80% godzin studiów dziennych a zaoczne 60%. Na wszystkich kierunkach studiów konieczna jest zgodność siatek programowych, żeby słuchacze mieli możliwość bezproblemowego przenoszenia się. Część zastrzeżeń Komisji koliduje z zaleceniami Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Zaleca się wzmocnienie bazy technicznej kierunku ZiM. Decyzję o akredytacji podejmie MENiS po uprawomocnieniu się raportu. (…) Komisja naciska na zwiększenie liczby godzin przedmiotów ekonomicznych, ale wchodzi to w konflikt z wymaganiami dotyczącymi udziału przedmiotów technicznych w planie studiów (wg wymogu MENiS – 50% przedmiotów na kierunku mają stanowić przedmioty techniczne). (Protokół z posiedzenia Rady Wydziału Inżynierii Produkcji PW z dnia 17.12.2002 r.[pkt ad.5])". 

Na styczniowej 2003 r. Radzie Wydziału WIP w dyskusji „ Prof. dr hab. B. Nowicki stwierdził, że przedstawiciele nauk technicznych odczuwają pewien dyskomfort przy otwieraniu przewodów doktorskich na tematy ekonomiczne. Koniecznym jest doinformowanie tej części Rady Wydziału o podstawowych nurtach badawczych w dziedzinie nauk ekonomicznych. W odpowiedzi prof. dr hab. W. Grudzewski stwierdził, że zostanie przygotowana odpowiednia informacja. (Protokół z posiedzenia Rady Wydziału Inżynierii Produkcji PW z dnia 28.01.2003 r.[pkt ad.10])”. 

„Łączyło się to bezpośrednio z praktyką udziału w głosowaniu, ale w głosowaniu na „nie” lub „wstrzymywaniu się od głosu” w głosowaniach profesorów mechaników nad doktoratami osób z IOSP, co utrudniało postępowanie otwierania i zamykania przewodów doktorskich. „organizatorom”. Natomiast od dłuższego czasu „ekonomiści” (nie inżynierowie) w ogóle nie biorą udziału w głosowaniach nad doktoratami ‘mechaników’ „. (Popończyk T., 2018). 

Na kwietniowej 2003 r. Radzie Wydziału WIP „Prof. dr hab. W. Grudzewski przedstawił Radzie Wydziału kierunki prac naukowych prowadzonych w IOSP w ramach studiów doktoranckich na tle ogólnych zainteresowań tego kierunku wiedzy ekonomicznej.(…) Dziekan przedstawił sytuację finansową Wydziału. Ubiegły rok zamknął się deficytem. Deficyt roku poprzedniego obniża próg początkowy roku następnego. Wydział musi się zbilansować. Konieczne jest wdrożenie programu oszczędnościowego. Możliwe jest uzyskanie pożyczki od JM Rektora ale jest to związane z koniecznością spłaty. Pożyczka rozluźni obecny, ciasny gorset finansowy ale jej uzyskanie oznacza konieczność wdrożenia programu oszczędnościowego. (…). Dyrektor IOSP prof. T. Krupa zwrócił uwagę na nieprawidłowości w podziale procentowym dotacji na 2002 r. oraz na naruszenie statutowych kompetencji Rady Wydziału w tym zakresie.(…) Zaznaczył również, że z komercyjnej działalności IOSP za 2002 r. Dziekan zabrał Instytutowi ok. 600 tys. zł na pokrycie niedoborów budżetowych Wydziału oraz, że sposób rocznego rozliczania instytutów uniemożliwia rzetelną ocenę sytuacji ekonomicznej Wydziału. Po dyskusji Rada Wydziału postanowiła odłożyć sprawę pożyczki od JM Rektora w celu zbilansowania roku 2003. (Protokół z posiedzenia Rady Wydziału Inżynierii Produkcji PW z dnia 29.04.2003 r.)”. 

Na majowej 2003 r. Radzie Wydziału WIP dziekan „Prof. dr hab. K. Santarek poinformował Radę o wystąpieniu IOSP z wnioskiem o nadanie Radzie Wydziału Inżynierii Produkcji uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk ekonomicznych – nauki o zarządzaniu. Wniosek ten jest ukoronowaniem dorobku i potencjału naukowego IOSP. Uznanie wniosku spowoduje, że będziemy jedyną uczelnią techniczną w kraju mającą tego rodzaju uprawnienia. Wniosek jest zgodny z wymogami nowego prawa o stopniach i tytułach naukowych” (Protokół z posiedzenia Rady Wydziału Inżynierii Produkcji PW z dnia 20.05.2003 r.[pkt ad.4])”. 

Na wrześniowej 2003 r. Radzie Wydziału WIP  „…W rekrutacji na 2003/2004 rok akademicki przyjęto na Wydziale na poszczególne kierunki studiów: 

  1. Inżynieria Produkcji                125 miejsc   125 przyjętych,
  2. Mechanika i Budowa Maszyn  135 miejsc     91 przyjętych,
  3. Automatyka i Robotyka            60 miejsc     72 przyjętych,
  4. Zarządzanie i Marketing         150 miejsc    166 przyjętych. 

"(Protokół z posiedzenia Rady Wydziału Inżynierii Produkcji PW z dnia 16.09.2003 r.)”. Dopiero „…w 2004 roku, po 6 latach, oferta uczelniana WIP została rozszerzona o ten nowy kierunek nauczania „Zarządzanie i Inżynieria Produkcji”, oferujący jednocześnie wiedzę techniczną i organizacyjną” (Historia WIP, 2017,[online]). 

Na listopadowej 2003 r. Radzie Wydziału WIP „…Rada Wydziału Inżynierii Produkcji poparła wniosek o nadanie mu prawa habilitowania w dziedzinie nauk ekonomicznych (Protokół z posiedzenia Rady Wydziału Inżynierii Produkcji PW z dnia 25.11.2003 r.[pkt ad.7])”. 

W grudniu 2003 roku na nadzwyczajnej Radzie Wydziału z udziałem JM Rektora obchodzono 50-lecie kształcenia inżynierów organizatorów w Politechnice Warszawskiej, z wieloma imprezami okolicznościowymi, medalem okolicznościowym i publikacją „50 lat kształcenia inżynierów organizatorów w Politechnice Warszawskiej”. 

„Wydział Inżynierii Produkcji jest jednym z największych w polskich politechnikach oraz drugim co do wielkości Wydziałem na Politechnice Warszawskiej. Rada Wydziału, której członkami są samodzielni pracownicy naukowi, ma uprawnienia do nadawania stopni naukowych magisterskich i doktorskich oraz jest upoważniona do występowania o nadawanie tytułów naukowych. Kadra kierownicza Instytutu Organizacji Systemów Produkcyjnych, który poprzednio nosił nazwę Instytutu Organizacji Zarządzania pełni i pełniła ważne funkcje zarządzania wydziałem. 

Funkcje dziekana Wydziału pełnili pracownicy Instytutu: 

  • prof. dr inż. Zygmunt Zbichorski (1978-1981), 
  • prof. dr hab. inż. Stanisław Lis (1987-1990), 
  • prof. dr hab. inż. Tadeusz Krupa (1990-1996), 
  • funkcje dziekana w kadencji od 2002 r. pełni - prof. dr hab. inż. Krzysztof Santarek.

Funkcje prodziekanów Wydziału pełnili: doc. dr inż. Mieczysław Dworczyk, doc. dr inż. Władysław Teisseyre (1981-1987), dr inż. Ryszard Rafalski (1985-1990), dr inż. Wiesław Lenard (1987-1993), mgr inż. Tadeusz Popończyk (1990-1996), prof. dr hab. inż. Tadeusz Strzelecki (1987-1990), dr inż. Teresa Ostrowska (1996-2002) i od 2002 r dr inż. Antoni Rakoczy.

W szczególności znalazł uznanie w społeczności akademickiej Wydziału wkład profesora T. Krupy w rekonstrukcję wydziału, procesów dydaktycznych, utworzenia studium doktoranckiego, w zwiększenie programów lepszego przygotowania inżynierów kierunków technicznych w zakresie organizacji i zarządzania. Na duże uznanie zasługuje wieloletni wkład w organizację toku studiów mgr inż. Tadeusza Popończyka oraz wkład mgr Piotra Zajączkowskiego w komputeryzację dydaktyki, rozbudowę sieci komputerowej obsługującej teren południowy Politechniki Warszawskiej” (50 lat kształcenia…, 2003, s.9).